Vízbe esett telefon megmentése – Útmutató lépéről lépésre

vízbe-esett-telefon

Hogyan mentsük meg a vízbe esett telefont?

Ha vízbe esett telefon megmentése a cél akkor  minden perc számít. Az elektronikai eszközökre az egyik legnagyobb veszélyt a nedvesség jelenti, mivel rövidzárlatot, korróziót és tartós meghibásodásokat okozhat. Azonban, ha gyorsan és megfelelően cselekszünk, még megmenthető lehet a készülék. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan cselekedjünk, hogy minimalizáljuk a károkat, és esélyt adjunk telefonunk megmentésére.

 

Azonnali lépések vízbe esett telefon esetén

Mindenekelőtt fontos tudatosítani, hogy minél tovább van a telefon vízben, annál nagyobb a károsodás esélye. Ezért az első és legfontosabb lépés az azonnali cselekvés. Ne várjunk és ne próbálkozzunk a telefon használatával, hiszen ez csak tovább ronthat a helyzeten.

1.1. Telefon eltávolítása a vízből

A legelső teendő természetesen az, hogy azonnal kivesszük a telefont a vízből. Akár medencébe, akár mosogatóba, akár egy pohár vízbe esett, minden másodperc számít. A telefon belsejében lévő nedvesség minden pillanatban tovább rombolhatja az alkatrészeket, így időben kell cselekedni.

1.2. Telefon kikapcsolása

Amint kivettük a telefont a vízből, azonnal kapcsoljuk ki! Ha nem kapcsolt ki automatikusan, ne próbáljuk használni vagy ellenőrizni, hogy működik-e. Az áram és a víz kombinációja komoly károsodást okozhat, akár rövidzárlat formájában, ami végleg tönkreteheti a telefont.

vízbe-esett-telefon

A telefon szétszedése és kiegészítők eltávolítása

A telefon szétszerelése kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy megakadályozzuk a további károkat. A nedvesség sokszor az akkumulátorban, a SIM kártyában és az egyéb alkatrészekben okozza a legnagyobb gondokat.

2.1. Elemek, SIM-kártya és microSD eltávolítása

Ha a telefon lehetővé teszi, vegyük ki az akkumulátort, mert a folyadék és az áram kombinációja a legveszélyesebb. Ezen kívül távolítsuk el a SIM kártyát és microSD kártyát is, mivel ezek érzékenyek a nedvességre. Ezeket külön szárítsuk meg.

2.2. Védőtok és kiegészítők eltávolítása

A védőtokok sokszor csapdába ejthetik a vizet, és nem engedik, hogy a telefon megfelelően száradjon. Ezért fontos, hogy a tokot is minél előbb eltávolítsuk. Minden egyéb kiegészítőt is vegyünk le (pl. fülhallgató, kábelek), hogy a telefon teljes mértékben hozzáférhető legyen a szárításhoz.

A telefon szárítása

A víz eltávolítása a telefon belsejéből a legfontosabb lépés ahhoz, hogy megmentsük a készüléket. Több módszer is létezik erre, amelyek közül néhány házilag is könnyen elvégezhető.

3.1. Száraz ruhával történő letörlés

A telefon külső részét óvatosan töröljük száraz, puha ronggyal vagy papírtörlővel, hogy eltávolítsuk a vízcseppeket. Vigyázzunk arra, hogy ne nyomjuk túl erősen a gombokat, mert így a víz mélyebbre kerülhet a készülék belsejében.

3.2. Szárítás ventilátorral

Egy másik hatékony módszer a ventilátor használata. Állítsuk a ventilátort alacsony fokozatra, és irányítsuk a levegőt a telefonra. Ezzel elősegíthetjük a víz elpárolgását. Fontos, hogy ne használjunk hajszárítót, mert a forró levegő károsíthatja az érzékeny belső alkatrészeket, valamint a víz mélyebbre juthat a készülék belsejébe.

3.3. Rizs vagy szilikagéles tasakok használata

A legnépszerűbb házi megoldás a rizs használata, amely magába szívja a nedvességet. Helyezzük a telefont egy zárt zacskóba, amely tele van nyers rizzsel, és hagyjuk benne legalább 24-48 óráig. A rizs szép lassan magába szívja a telefon belsejében maradt nedvességet. Hasonlóan hatékonyak lehetnek a szilikagéles tasakok, amelyek gyakran megtalálhatóak cipők, táskák vagy egyéb termékek csomagolásában.

A telefon ellenőrzése és újbóli bekapcsolása

Miután eltelt a szükséges idő, és a telefon láthatóan megszáradt, következhet az ellenőrzés.

4.1. Külső jelek keresése

Mielőtt bekapcsolnánk a telefont, vizsgáljuk meg, hogy vannak-e látható jelei a vízkárnak. Ha a telefon kijelzője el van színeződve, ha pára vagy vízcseppek látszódnak belülről, akkor lehet, hogy még mindig nedves. Ilyen esetben jobb, ha tovább várunk a bekapcsolással.

4.2. Telefon újbóli bekapcsolása

Ha úgy tűnik, hogy a telefon teljesen megszáradt, akkor próbáljuk meg bekapcsolni. Ha a készülék nem indul el, vagy furcsa zajokat hallunk, akkor lehet, hogy további nedvesség maradt a belsejében, és további szárításra van szükség. Ezt követően érdemes szakember segítségét kérni.

vízbe-esett-telefon

Mikor forduljunk szakemberhez?

Ha a telefon nem működik megfelelően a fentiek ellenére, akkor érdemes szakértőhöz fordulni. Egyes szervizekben speciális szárítási technikák, például vákuumszárítók vagy ultrahangos tisztítók állnak rendelkezésre, amelyekkel a készüléket még megmenthetik, vagy legalábbis a fontos adatokat lementhetik róla.

Hogyan előzhetjük meg a hasonló baleseteket?

A legjobb védekezés a megelőzés. Számos lehetőség van arra, hogy megóvjuk telefonunkat a vízkároktól. Vízhatlan tokok, képernyővédők, vagy akár olyan telefonok vásárlása, amelyek gyárilag vízállóak, mind segíthetnek elkerülni a problémát. Ezen kívül érdemes kerülni a telefont a fürdőszobában, medencénél vagy esős időben használni.

Ezzel a részletes útmutatóval esélyt adhatunk a vízbe esett telefon megmentésére. Gyors és határozott cselekvés mellett számos esetben még megmenthető a készülék, de mindig fontos tisztában lenni azzal, hogy minden eset egyedi, és bizonyos helyzetekben szakértői segítség nélkül a károsodás maradandó lehet.

 



Napi praktika kategóriák:



Képek: Vistacreate, Pixabay